Emlékszem, egy hideg januári reggelen ébredtem rá, hogy valami nincs rendben velem. Nem voltam beteg, nem volt komoly panaszom, de állandóan fáradt voltam, kimerült, ingerült, és valahogy mintha mindig árnyékban lettem volna, még akkor is, amikor kisütött a nap. A változás gondolata már egy ideje motoszkált bennem, de aznap reggel döntöttem el véglegesen: elég volt. Ideje váltani.
Az életmódváltás alapjai: nem kötelező, de megváltoztatja az életed
Amikor belevágsz bármilyen változásba, jön az első kérdés: hol kezdjem? Az életmódváltás alapjai nem abban rejlenek, hogy egyik napról a másikra felforgatod az egész életed. Sokkal inkább arról szól, hogy tudatosabban figyelsz magadra, apró, de hatásos dolgokat vezetsz be és elkezded keresni a testednek legmegfelelőbb utat.
Az én utam a gyógynövényekkel kezdődött. Nem valami nagy spirituális ébredés és nem is egy divatos wellnessprogram miatt, hanem mert egyszerűen szerettem volna jobban érezni magam. Kevesebb fejfájást, jobb alvást, energikusabb napokat.
Az első gyógynövény, amit kipróbáltam, a citromfű volt. Stresszes voltam, sokat idegeskedtem, nehezen aludtam el, és az alvás minősége is szörnyen rossz volt. Esti teába tettem egy kanállal, és már az első alkalom után éreztem, hogy megnyugtat. Aztán jött a levendula, a komló, majd a rozmaring, amely segített fókuszálni. Minden növény valami apró javulást hozott, és ezek a kis pozitívumok egymásra épültek.
Az életmódváltás alapjai közé tartozik az is, hogy nyitott szemmel járunk, és hajlandóak vagyunk tanulni. Elkezdtem olvasni, tanulmányozni a gyógynövényeket. Rájöttem, hogy nemcsak fűszerek vagy díszek, hanem évezredek tudását hordozzák.
A máriatövis a májamra volt hatással, a galagonya segítette a szívműködésemet, a gyömbér emésztési zavarokra volt kiváló. Az igazi fordulópont azonban akkor jött, amikor elkezdtem a gyógynövényeket beilleszteni a napi rutinomba. Nemcsak teaként ittam őket, hanem fűszerekként használtam a főzésben, illóolajként a fürdővízbe cseppentettem őket, sőt krémekbe is kevertem.
A családom először csak mosolygott rajtam. Azt hitték, ez csak egy újabb hóbort. De aztán ők is észrevették a változást. Nyugodtabb lettem, kiegyensúlyozottabb, ritkábban betegedtem meg. A fiam is elkezdte inni a csipkebogyó teát, amikor megfázott, a lányom a kamillát szerette meg, a feleségem pedig levendulával illatosítja a házat.
Az életmódváltás alapjai nem azt jelentik, hogy mindent lecserélünk. Inkább azt, hogy tudatosabban élünk. Ha fáj a fejünk, nem azonnal a pirulához nyúlunk, hanem megnézzük, van-e valami, ami segíthet természetes módon. Ha stresszesek vagyunk, akkor inkább egy békés este, egy nyugtató fürdő vagy egy csésze meleg tea legyen a segítség, ne pedig egy pohár bor.
Az életmódváltás nem könnyű. Ráadásul nem is mindig kényelmes. De ami hosszútávon eredményt hoz, az ritkán jön könnyen. A legnehezebb része a következetesség. Volt, hogy elfelejtettem inni a teám, volt, hogy kísértésbe estem, de végül mindig visszataláltam az utamhoz. Mert megéri.
Az életmódváltás alapjai közé tartozik az is, hogy tiszteljük a testünket. Nem hajszoljuk túl, nem nyomjuk le a tüneteket, hanem figyelünk a jelekre. A gyógynövények segítenek lassítani. Megtanítanak újra kapcsolódni a természettel, meghallani a belső hangunkat.
Az életmódváltás nem egy cél, amit kipipálhatunk. Ez egy folyamat. Egy életre szóló tanulás, alkalmazkodás, fejlődés. De bárki képes rá. El kell kezdeni. Egy bögre teával. Egy reggeli sétával. Egy illóolajjal a fürdővízben.
Nekem ez volt a kezdet. Ma már nem tudnám elképzelni az életemet a gyógynövények nélkül. Ők lettek a segítőtársaim a stressz, az alvási gondok, az emésztési zavarok ellen, és általában a mindennapi egyensúly megtartásában.
Ha te is gondolkozol a változáson, hidd el, nem kell egyből fejest ugrani. Kezd kicsiben, figyelj magadra, és lassan, de biztosan felépítheted a saját, téged támogató rendszeredet. Mert az életmódváltás nem más, mint a tudatosság, az odafigyelés és a szeretet, amit önmagunk iránt tanúsítunk.